www.ahmetcansever.com

ANA SAYFA

RSS

KÜNYE

İLETİŞİM

www.ahmetcansever.com
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tamer.arslan.50999?lst=785767319%3A100005969824724%3A1537804166
  • https://www.twitter.com/Arslan1TAMER

Tamer Arslan

Tamer Arslan
maviradyogazetesi@outlook.com.tr
Boşalan Köy Okulları ve Belde binaları bir an önce çözüm bulunmalı
17/07/2019

Boşalan Köy Okulları ve Belde binaları bir an önce çözüm bulunmalı

Değerli dostlar bu köşe yazımda cumhuriyettin ilk milli eğitim bakanı Hasan Ali Yücel’in klasiklerimden biri olan Francis Bacon kitabından (Denemeler S.68) kısa bir özet vereceğim

Umarım sizindi ilginizi çeker. Bir de bütün şehir yasası ile boşalan belde belediye binaları ve köylerdeki öğrenci sayısı azalınca taşımalı eğitime geçilince boşalan köy okullarını elle alacağım bugün size sadece Ceyhan ilçemiz den diğer 14 ilçeyi saymıyorum Ceyhan da yaklaşık 10-12 belde binası 20-30 belki daha fazla okul binası boşta duruyor bu binaların geniş bahçeleri var. Çoğu atıl durumda ve harabeye dönmek üzere ufak bir bakımla bu binalar kullanıma açıla bilir çünkü bu binalar milli servet kimini kütüphane, kimini parkı olmayan yerler çocuk parkı, halk evleri yâda Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği Halk Kıraathanesi yapıla bilir bu binalar değerlendirilmese ve içinde bulunan ağaçlar bakımsızlıktan yok olup gidecek bir an önce ilgililer ilgilenmeli yoksa milli servet olan bu değerler yok olacaktır. İdareci ve yöneticilere duyuruyorum.

Şimdide Kitap özetimizi siz değerli okurlara sunuyorum; “Bir ülkede zenginlik ile paranın birkaç elde toplanmasını önleyecek bir yol uygulanmalıdır, yoksa devlet varlık içinde yokluktan ölür; çünkü para gübreye benzer, dört bir yana saçılmadıkça işe yaramaz. Bu da ancak, tefecilik, istifçilik, büyük otlakları elde tutmak gibi, herkesin ocağını yıkacak kazanç yollarını yasaklamak, en azından kısıtlamakla olur.

Hoşnutsuzluğun ya da hiç olmazsa bundan doğacak tehlikelerin ortadan kaldırılmasına gelince, bilindiği üzere her ülkede iki türlü uyruk vardır: soylular, halk çoğunluğu. Bunlardan biri hoşnutsuzluk içindeyse tehlike büyük değildir, çünkü halk çoğunluğu, yüksek tabakadan kışkırtılmadıkça kendiliğinden kolay kolay eyleme geçemez. Yüksek tabaka da, halk çoğunluğu kendileriyle birlikte eyleme geçmeye istekli, buna hazır olmadıkça güçsüz kalır.

Gerçek tehlike, yüksek tabakanın, aşağı tabaka arasında suların bulanmasını bekleyip, hoşnutsuzluğunu o zaman açığa vurmasıdır...

Halka, hoşnutsuzluklarıyla kızgınlıklarını, ölçüyü kaçırıp işi arsızlığa dökmeden açığa vurma özgürlüğünü tanımak güvenilir yollardan biridir.

Öfkesini içine atan, yarası için İçin kanayan kimse onulmaz çıbanlar, irinli kabarlar dökmek tehlikesiyle karşı karşıyadır... İnsanların umutlarını ustaca, kurnazca beslemek, böylece onları bir umuttan ötekine koşturmak, hoşnutsuzluk ağısına karşı en etkili ilaçlardan biridir. Bundan dolayı, bir ülkedeki hükümetin, halkı hoşnut kılmasa bile, gönülleri umutla doldurması, durumu çizerken en çetin güçlüğün çözümü için bile bir umut kapısı bırakması, yönetimde bilgece bir tutumun belirtisidir. Bu pek güçlük doğurmayacak bir şeydir, çünkü kişiler de partiler gibi övünmeye, olacağına inanmadıkları şeyler söyleyerek yüksekten atmaya yatkındırlar...’’

Ve dostlar bir köşe yazısında tekrar buluşmak dileğiyle  barış, huzur ve mutluluk içinde kalın200 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Geçmişe takılı kalmak bir geleceği harcamaktır - 03/09/2019
özlerime başlamadan önce Kahraman Tazeoğlu'nundan birkaç satırla başlıyayım dedim. Ne demiş Tazeoğlu;‘'Ve geçmişe takılı kalmak bir geleceği harcamaktır. Hayat ayakta kazıklanmak değil, yediğin kazıklara rağmen ayakta kalabilmektir.
Hayat da kaç yenilgiler yaşadın/yaşatın yâda hep yenen sen oldu. - 02/05/2019
Değerli Mavi Radyo Gazetesi okurları, Daha dün gibi gazetemiz yayın hayatına gireli ve ne çabuk geçti zaman altıncı yılına girilmenin gururunu yaşamaktayız. Hayat iyi kötü geçip gitmekte ve toplumlar yönetimler geçen zamanla birlikte değişmektedir.
Bu köşe yazımda Bir Kitap ve iki fıkradan örnek vereceğim - 25/03/2019
"Beyaz Zambaklar Ülkesinde" kitabından bir kaç başlık seçtim. Türkçeye ilk kez, Mustafa Kemal Atatürk döneminde çevrilmiştir. Atatürk, Fin Halkının bu destansı başarısından öylesine etkilenmiştir ki, kitabın ülkedeki bütün eğitim kurumlarının, özelik
Adalet herkese lazım - 12/02/2019
İnsanlığın yaşamını düzene girmesini sağlayan sağlam bir alt yapısı olan bir adalet sistemidir. Adaletin sarsıntıya uğradığı dönemlerde toplumsal yapı çöküşe geçerek kargaşanın şiddetin talanın tecavüzün hat safhada olduğu dönemlerdir.
Başkanı seçecek kitle kararsız seçmen olacak… - 29/01/2019
Gündemimiz tabi ki, öncelikli olarak yerel seçim başkan adayları ittifaklar Cumhur ve Millet ittifakları adaylarını belirledi. Cumhur ittifakının (AKPARTİ-MHP) adayı mevcut belediye başkan vekili Ali Alper Boydak, Millet ittifakının (CHP-İYİ PARTİ)
Tahammül sınırınız ne kadar - 07/01/2019
Birlikte yaşam koşularını oluşturmak için çocuklarımıza ilkokuldan başlayan eğitimle olur bunu sağlamanın yolu ortak yaşam adı altında bir ders kitabı hazırlanmalı ve tüm okullarda okutulmalıdır.
Öğretmenlerimize kırk yılda köle olsak onların haklarını ödeyemeyiz - 22/11/2018
Tanınırlığımızı hatırladıktan sonara gelemim gündemimize tabiî ki herkesin ilk beklentisi siyaset olacak kim aday hangi partiden aday gibi beklentiler içersindesiniz tabiî ki öğrenmek bilgilenmek doğal hakkınız çünkü Dört yılık yada beş yıllık
Sinemanın ‘’Adanawood’’ yada ‘’AltınKozawood’’ Olmalı - 24/09/2018
Selam Dostlar Bu köşe yazısın da sizlere Adana Altın Koza ve Türk sinemasının 100. yılın dan
RADYOLAR
GAZETEMİZ
....
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam195
Toplam Ziyaret80393
FİKSTÜR
BRT