www.ahmetcansever.com

ANA SAYFA

RSS

KÜNYE

İLETİŞİMwww.ahmetcansever.com
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tamer.arslan.50999?lst=785767319%3A100005969824724%3A1537804166
  • https://www.twitter.com/Arslan1TAMER

Tamer Arslan

Tamer Arslan
maviradyogazetesi@outlook.com.tr
Bu köşe yazımda Bir Kitap ve iki fıkradan örnek vereceğim
25/03/2019

Bu köşe yazımda Bir Kitap ve iki fıkradan örnek vereceğim 

"Beyaz Zambaklar Ülkesinde" kitabından bir kaç başlık seçtim. Türkçeye ilk kez, Mustafa Kemal Atatürk döneminde çevrilmiştir. Atatürk, Fin Halkının bu destansı başarısından öylesine etkilenmiştir ki, kitabın ülkedeki bütün eğitim kurumlarının, özelikle de askeri okulların ders programına dâhil edilmesini emretti. Bu başlıkları okuduktan sonra kitabı okuma isteği umarım sizlerde de oluşur belki.
Yer altı kaynakları ve verimli toprakları olmayan, 2 milyon nüfuslu fakir Finlandiya'nın, bir kaç aydın vesilesi ile her alanda ülkesini kalkındırma mücadelesini anlatıyor.
O aydınlardan birinin yaptığı konuşma: "Aydın olmak gösterişli kıyafet giymek yahut kolalı bir yaka ve modaya göre şapkayla dolaşmak değildir.
Aydınlar halkın beynidir. Halk bizi eğitimimiz bittikten sonra akşamları lokantalarda oturmak veya sözde okuma salonlarında kâğıt veya domino oynamak için yetiştirmedi. Bu hayatı yaşayanlar aydın değil, aydın süprüntüleridir.
Aydın olarak sizin vazifeniz halkın zekâsını, vicdanını, irade ve enerjisini uyandırmak, düşünme yeteneğini canlandırmaktır...
--- Fakir de olsa sağlıklı bir hayatı nasıl şekillendireceğini, kendisinin ve çocuklarının sağlığını nasıl koruyabileceğini anlatın. Mutlu bir aile kurmanın yollarını, karı ve kocanın birbirine karşı davranışı ve çocuklarını nasıl yetiştirecekleri konusunda eğitim verin.
--- Halkı düzene, dakikliğe ve disipline alıştırın. Vicdan ve sorumluluk duygusunu geliştirin. Düzenli bir hayatın kıymetini bilmesini, diğer halkların haklarına saygı duyması gerektiğini telkin edin, örnek olun.
--- Halkımızın cehaleti, kabalığı, ayyaş ve ahlaksız hayat tarzı, hastalıkları ve fakirliği sizin utancınızdır. Bu durumun suçlusu sizsiniz".

Üç şey varsa hayat daha güzeldir...
* Köy sakinleri yağmur duasına çıkarlar, bütün köy ahalisi oradadır ve içlerinden sadece birinde şemsiye vardır. Bu ‘'İNANÇ'' tır...
* Babalar bebeklerini havaya attıklarında çocuklar gülmekten bayılır, yere düşebileceklerini akıllarına bile getirmezler. Çünkü babaları onları tutacaktır. Bu ‘'GÜVEN''dir.
* Yatağımıza girerken yarın uyanıp, yaşamaya devam edeceğimize dair teminatımız yoktur. Lakin yine de ertesi güne dair planlar yaparız. Bu ‘'UMUT''tur...
Hikâyeye göre ülkenin birinde ölümler kilisenin çanı çalınarak halka duyurulurmuş. 

Çanın çalınma sayısına göre halk kimin öldüğünü anlarmış.

Eğer çan 1 kez çalınırsa halktan biri, 2 kez çalındığında tanınmış birisi, 3 kez çaldığında saray çevresinden birisi, 4 kez çalındığında ise kralın öldüğü anlaşılırmış. Günlerden bir gün çan 1, 2, 3 derken toplam 5 kez çalınmış. Halk merak içerisinde "Acaba kim öldü? Kraldan daha büyük kim olabilir?" düşüncesiyle çancıya koşmuş. Neden 5 kez çalındığını sormuşlar. Birisinin haksız yere öldürüldüğünü söyleyen çancı: "ADALET ÖLDÜ" demiş.
Herkese Mutlu ve Sevgi dolu Yarınlar diliyorum...171 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Hayat da kaç yenilgiler yaşadın/yaşatın yâda hep yenen sen oldu. - 02/05/2019
Değerli Mavi Radyo Gazetesi okurları, Daha dün gibi gazetemiz yayın hayatına gireli ve ne çabuk geçti zaman altıncı yılına girilmenin gururunu yaşamaktayız. Hayat iyi kötü geçip gitmekte ve toplumlar yönetimler geçen zamanla birlikte değişmektedir.
Adalet herkese lazım - 12/02/2019
İnsanlığın yaşamını düzene girmesini sağlayan sağlam bir alt yapısı olan bir adalet sistemidir. Adaletin sarsıntıya uğradığı dönemlerde toplumsal yapı çöküşe geçerek kargaşanın şiddetin talanın tecavüzün hat safhada olduğu dönemlerdir.
Başkanı seçecek kitle kararsız seçmen olacak… - 29/01/2019
Gündemimiz tabi ki, öncelikli olarak yerel seçim başkan adayları ittifaklar Cumhur ve Millet ittifakları adaylarını belirledi. Cumhur ittifakının (AKPARTİ-MHP) adayı mevcut belediye başkan vekili Ali Alper Boydak, Millet ittifakının (CHP-İYİ PARTİ)
Tahammül sınırınız ne kadar - 07/01/2019
Birlikte yaşam koşularını oluşturmak için çocuklarımıza ilkokuldan başlayan eğitimle olur bunu sağlamanın yolu ortak yaşam adı altında bir ders kitabı hazırlanmalı ve tüm okullarda okutulmalıdır.
Öğretmenlerimize kırk yılda köle olsak onların haklarını ödeyemeyiz - 22/11/2018
Tanınırlığımızı hatırladıktan sonara gelemim gündemimize tabiî ki herkesin ilk beklentisi siyaset olacak kim aday hangi partiden aday gibi beklentiler içersindesiniz tabiî ki öğrenmek bilgilenmek doğal hakkınız çünkü Dört yılık yada beş yıllık
Sinemanın ‘’Adanawood’’ yada ‘’AltınKozawood’’ Olmalı - 24/09/2018
Selam Dostlar Bu köşe yazısın da sizlere Adana Altın Koza ve Türk sinemasının 100. yılın dan
RADYOLAR
GAZETEMİZ
....
Hava Durumu
Anlık
Yarın
24° 34° 24°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi10
Bugün Toplam45
Toplam Ziyaret40516
FİKSTÜR
BRT