www.ahmetcansever.com

ANA SAYFA

RSS

KÜNYE

İLETİŞİMwww.ahmetcansever.com
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tamer.arslan.50999?lst=785767319%3A100005969824724%3A1537804166
  • https://www.twitter.com/Arslan1TAMER

UZ. PSİKOLOG- DİLAN DURAN

UZ. PSİKOLOG- DİLAN DURAN
ERGEN VE DUYGU DÜNYASI
25/09/2018
Duygu, insan yaşamında normal bir durum ve insan olmanın bir sonucudur.
Her duygu durumu bizde farklı titreşimlere sebep olur. Onun için duygulardan bahsederken yüksek frekanslı(titreşimli) veya alçak frekanslı(titreşimli) olmalarından söz edebiliriz.
Yüksek frekanslı duygular bize kendimizi iyi hissettirirler. Cesaret, sevinç, coşku, sevgi, vb… yüksek duygulara örnek verilebilir.
Düşük frekanslılar ise; öfke, korku, hüzün, endişe gibi genelde kaçındığımız duygulardır ve kendimizi kötü hissetmemize sebep olurlar.
Ergenlik dönemi, çocukluk ve yetişkinlik arasında bir geçiş evresi gibidir. Yetişkinlik hayatının temellerini, edindiği alışkanlıklar ve davranış kalıplarıyla bu dönemde atar. Bu sebepten kritik bir öneme sahiptir.
Ergenlikte duygular inişli çıkışlıdır. Yüksek ve alçak frekanslar arasında savrulan genç duygularını anlamaya ve onlara uygun davranışlar bulmaya çabalar. Öfke, endişe, yalnızlık hissi, çekingenlik, otoriteye karşı çıkma gibi duygularla; heyecan, coşkunluk, bağımsızlık, özgüven duyguları arasında gidip gelir.
ANNE BABALARA ÖNERİLER
Erkek-kız ayırt etmeden ergenin duygusunu ifade etmesine imkân tanımak ve bu noktada onu teşvik etmek gerekir. Çünkü duygusunu ifade edemeyen genç, kendisini sıkışmış ve bastırılmış hisseder.
Onunla yaşadığı duyguları hakkında paylaşımda bulunmak, gencin kendisini, tepkilerini ve bunların sonuçlarını tanımasını sağlar.
Duyguların ifadesinde temel kriter; kişinin kendisine ve başkasına zarar vermemesidir. Bu şartlar dahilin ’de genç duygularını ifade etmelidir.
Ergene, duygularını uygun şekillerde ifade etmesi için rol model olunmalı, gerekirse karşılaştığı durumlar hakkında fikir alışverişi yapılarak yeni çözüm yolları geliştirilmelidir.
Örneğin, okulda bir arkadaşına öfkelenen gence, arkadaşıyla iyi geçinmesi için öfkesini bastırmasını önermek doğru bir yöntem değildir. Onu, arkadaşına öfke duyduğu noktayla ilgili ifade konusunda teşvik etmek gerekir. Arkadaşına duyduğu öfkenin sebeplerini, onda yarattığı duygunun ne olduğunu arkadaşıyla uygun bir dille paylaşması genci rahatlatacaktır.
Veya sık sık odasına kapanan gence, size katılması için ısrarcı olmak doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Çünkü genç, kendini, yeni bedensel, zihinsel ve ruhsal durumunu anlamak ve ona adapte olmak için yalnız kalmaya ihtiyaç duyar. Bu noktada ona saygı duymak ve izin vermek gerekir. Dilerseniz arada bir fincan kahve veya çay götürerek yanında sohbet ortamı veya aile içerisinde haftanın bir gününde ikramlı aile toplantısı düzenleyerek, ailenin tüm fertlerini bir araya toplayabilirsiniz. Bu etkinlik aile içi iletişimi ve ailenin bütünlüğünü koruyacaktır.


222 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

RADYOLAR
GAZETEMİZ
....
Hava Durumu
Anlık
Yarın
31° 33° 23°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam251
Toplam Ziyaret57047
FİKSTÜR
BRT