www.ahmetcansever.com

ANA SAYFA

RSS

KÜNYE

İLETİŞİM

www.ahmetcansever.com
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tamer.arslan.50999?lst=785767319%3A100005969824724%3A1537804166
  • https://www.twitter.com/Arslan1TAMER

Gerek mecliste gerekse Adana’da çiftçinin sorununa çözüm arayan Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Seyhan Ziraat Odası’nda çiftçi ve temsilcileriyle bir araya geldi.

Gerek mecliste gerekse Adana’da çiftçinin sorununa çözüm arayan Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Seyhan Ziraat Odası’nda çiftçi ve temsilcileriyle bir araya geldi

“Çiftçiyi, dilenci konumuna düşürmeyin!”

“Tarım Kredi Kooperatifleri, çiftçi düşmanı mı?”

“Adana çiftçisi destek değil köstek görüyor”

ADANA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, tarım ve sanayide gerileyen Adana’nın merkezi yönetim tarafından sahipsiz bırakıldığına dikkat çekti.

Ocak ayı içerisinde yoğun yağmur, sel ve su taşkınları nedeniyle binlerce dönüm arazileri su altında kalan, ürünleri heba olan Adanalı çiftçinin sorunlarının görmezden gelindiğini, zararlarının henüz karşılanmadığını belirten Dr. Şevkin, çözüm arayışını Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) olduğu gibi Adana’da da sürdürüyor.

Tarla, bahçe ve ürünleri zarar gören çiftçilerle görüştükten sonra Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen ve yönetim kurulu üyeleriyle de bir araya gelen Dr. Şevkin, sel ve afet nedeniyle büyük zarar gören çiftçilerin son durumunu görüştü.

ADANA, GÖRMEZDEN GELİNİYOR

Adana’nın merkezi idare tarafından gelişmiş kent kabul edilerek teşvik sisteminden faydalandırılmadığını, tarım ve sanayide gerilediğini, işsizliğin had safhaya ulaştığını vurgulayan Dr. Şevkin, “Çiftçimize destek sunulmadığı gibi afet ve sel nedeniyle uğradığı zararlar da karşılanmıyor, borçları ertelenmiyor. Adana’nın afet bölgesi ilan edilmesine yönelik çağrılarımız karşılık bulmuyor. Dünya ve Avrupa ülkeleri kendi çiftçisini desteklerken bizim ülkemizde çiftçi tam tersine köstek görüyor” dedi.

TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİNE ÇAĞRI

Tarım kredi kooperatiflerinin üreticinin borç erteleme talebinde Bakanlar Kurulu kararına göre en fazla yüzde 3 faiz uygulayabilecekken bu oranın bazı kooperatiflerde yüzde 25'e kadar çıktığını belirten Başkan Girmen’in haklı serzenişini meclis çatısı altında da dile getireceğini belirten Dr. Şevkin, özellikle çiftçiyi desteklemesi gereken Ziraat Bankası’nın da futbol kulüplerine yönelmesinin yanlışlığını vurguladı. Kredi kooperatiflerinin tüccar mantığıyla hareket etmesine karşı çıkan Dr. Şevkin, tarım kredi kooperatiflerinin reklam yapmak yerine çiftçinin, üreticinin ve köylünün sorunlarına çözüm olacak uygulamalarla öne çıkmasının şart olduğunu belirtti.

DR. ŞEVKİN’E TEŞEKKÜR

Dr. Şevkin’in gerek mecliste gerekse seçim bölgesinde çiftçilere yönelik yaptığı çalışmaları takip ettiklerini belirten, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen ise “Üreticinin borçları ertelendi deniyor ama Tarım Kredi Kooperatifleri yüksek faiz uyguluyor. Ayrıca bir yıl erteleme sadece sıkıntıyı erteliyor. Yasada bir yıl ertelemeye yüzde 3 faiz uygulanır hükmü varken faiz oranı yüzde 25’lere dayanıyor” dedi.

AFET BÖLGESİ VE TMO ÇAĞRISI

Sel ve afetten hiç zarar görmemiş gibi görünen bahçe ve tarlalarda bile önümüzdeki dönemlerde büyük hastalık ve zararlılar türeyeceğini ve ürünün, toprağın büyük zarar göreceğini dile getiren Girmen, “Adana acilen afet bölgesi ilan edilmeli, gelecek dönemlerde verimli toprakların, sera ve bahçelerin elden gitmemesi için çiftçimiz desteklenmelidir” dedi. İlaç ve gübre fiyatlarına yüzde 300-400 oranında zam gelirken

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) ürün alım fiyatlarını en fazla yüzde 25 civarında arttırdığına dikkat çeken Girmen, “Çiftçiyi dilenci konumuna düşürdüler. Normal şartlarda ürün fiyatlarımız değerinde alınıp enflasyonun gerisinde kalmazsa çok büyük sorunumuz kalmaz” diye konuştu.103 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
RADYOLAR
....
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam197
Toplam Ziyaret93114
FİKSTÜR
BRT