www.ahmetcansever.com

ANA SAYFA

RSS

KÜNYE

İLETİŞİMwww.ahmetcansever.com
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tamer.arslan.50999?lst=785767319%3A100005969824724%3A1537804166
  • https://www.twitter.com/Arslan1TAMER

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Tıp Fakültesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Baha Toygar ve Doç. Dr. Okan Toygar’ın yıllar önce vefat eden babalarının anısını yaşatmak için düzenledikleri 12. Bahri Toygar Sempozyumu yoğun ilgi gördü.

GÜN İÇERSİNDE YAPILAN EGZERSİZLER BEYNİ OLUMLU ETKİLİYOR

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Tıp Fakültesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Baha Toygar ve Doç. Dr. Okan Toygar’ın yıllar önce vefat eden babalarının anısını yaşatmak için düzenledikleri 12. Bahri Toygar Sempozyumu yoğun ilgi gördü.

BAU Tıp Fakültesi Dekanı ve Beyin Cerrahı Prof. Dr. Türker Kılıç'ın, ‘Beyin Kanamaları ve İnme’ başlıklı konuşmasıyla yer aldığı sempozyum, Tarsus Amerikan Koleji Gösteri Salonu’nda gerçekleşti.

Önceki yıllarda göz tembelliği, katarakt, şeker hastalığı, meme kanseri, hipertansiyon, göz tansiyonu, kemik erimesi, obezite, sarı nokta hastalığı, kalp krizi, depresyon hastalığı ve Alzheimer gibi sık görülen, sakatlığa, iş gücü kaybına ve hatta ölüme neden olabilen ve bu yönleriyle toplum sağlığı açısından önemli olan hastalıkların incelendiği sempozyumda, bu kez ‘Beyin Kanamaları’ çeşitli yönleriyle irdelendi.

Sempozyumda konuşmasını gerçekleştiren BAU Tıp Fakültesi Dekanı ve Beyin Cerrahı Prof. Dr. Türker Kılıç, beyin kanaması geçiren ve aralarında Orhan Veli, Ebru Gündeş, Can Yücel, Hulusi Kentmen, Ayhan Işık, Michael Schumacher, Melih Cevdet Anday, Özdemir Asaf ve Oğuz Atay gibi pek çok ünlü ismin bulunduğu isimleri dinleyicilerle paylaştı.

Beyin kanamalarında, kanamanın noktasal harabiyetinden çok, beyin dokusu üzerindeki baskıyı ortadan kaldırmasının çok önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Türker Kılıç, “Eğer bu yapılabilirse, hayatta kalan beyin hücrelerinin kendini toparlayabilmesi ya da yaşamına devam etmesi konusunda bazı şeyler yapmak mümkün olabilir.” dedi. Beyin kanaması sonrasında bilinç kaybı, komaya girme ve felç geçirme gibi bulguların da görülebileceğini söyleyen Kılıç, “Beyin kanamasının nedenlerini yüksek tansiyon, kafa travması, anevrizma, damar yapı bozuklukları, kan veya kanama bozuklukları, karaciğer hastalıkları, beyin tümörü, enfeksiyonlar, damar tıkanıklığı ve hasar görmüş beyin dokusu olarak sıralayabiliriz.” şeklinde konuştu.

“Beyin Kanamasından Korunmak İçin Kilo Verin”

Yaptığı konuşmada beyin kanamasının tanısının nasıl konulduğu hakkında da açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Türker Kılıç, “Hekimlerin yapacağı nörolojik muayenenin sonucunda ense sertliği, bedenin çeşitli yerlerinde nörolojik bozuklukların bulunması ve göz dibi muayenesinde kanamanın görülmesi beyin kanaması tanısını koymaya yardımcı olur” dedi. Beyin kanamasından korunma yollarına da değinen Kılıç, “Beyin kanamalarını önlemenin ve korunmanın en etkili yolu kan basıncını kontrol altına almak ve normal sınırlar içinde tutmaktır. Bunun için verilen ilaçların düzgün kullanılması, gerekiyorsa fazla kiloların verilmesi ve düzenli olarak egzersiz yapılması önemlidir.” ifadelerini kullandı.

Beyin kanaması tedavisinde amacın hayatı kurtarmak, bulguları gidermek ve kanamanın sebebini ortadan kaldırmak olduğunu dile getiren Prof. Dr. Türker Kılıç, “Eğer kişinin bilinci açıksa yatak istirahati oldukça önemlidir. Bu aşamada kafa içi basıncını arttıracak her türlü etkinlikten kaçınılması gerekir. Bu da aşağıya doğru eğilmek, gerinmek, aniden pozisyon değiştirmek ve benzer şeylerdir.” diyerek sözlerini noktaladı.

Prof. Dr. Türker Kılıç ayrıca, yaptığı sunumun ardından dinleyenlerin sorularını da cevapladı.129 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
RADYOLAR
GAZETEMİZ
....
Hava Durumu
Anlık
Yarın
31° 33° 23°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam36
Toplam Ziyaret44878
FİKSTÜR
BRT