www.ahmetcansever.com

ANA SAYFA

RSS

KÜNYE

İLETİŞİMwww.ahmetcansever.com
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tamer.arslan.50999?lst=785767319%3A100005969824724%3A1537804166
  • https://www.twitter.com/Arslan1TAMER

1925 yılında Türk Hava Kurumu’nun kurulmasıyla birlikte kurum; bağış kampanyası başlatmış ve Türk Havacılığının gelişmesi için yardım talebine ilk yanıt Ceyhan’dan gelmiştir.

CEYHAN TAYYARESİ CUMHURİYET MEYDANI’NDA YAŞATILACAK

1925 yılında Türk Hava Kurumu’nun kurulmasıyla birlikte kurum; bağış kampanyası başlatmış ve Türk Havacılığının gelişmesi için yardım talebine ilk yanıt Ceyhan’dan gelmiştir.

  Ceyhanlılar arasında toplanan yardımla İtalya’dan ilk savaş uçağı alınır. Vecihi Hürkuş’un da kullandığı uçağa CEYHAN adı verilir.

İşte bu güzel anının yaşatılması adına Ceyhan Belediyesi bir görev üstlendi ve Ceyhan uçağının maket modelini Cumhuriyet Meydanı’nda sergilemek için çalışmalara başladı.

Ceyhan Belediye Başkan Vekili Ali Alper Boydak ve beraberindeki heyet önce Ceyhan Endüstri Meslek Lisesi’nde CEYHAN uçağının model maketinin yapımını inceledi. Yapımı devam eden model uçak ile ilgili lise yetkilerinden bilgi alan heyet daha sonra Ceyhan uçağının model maketinin yerleştirileceği yer ile ilgili Cumhuriyet Meydanı’nda incelemelerde bulundu.

 Ceyhan Belediye Başkan Vekili Boydak yardımlarla alınan ilk savaş uçağı ile ilgili şunları söyledi:“ 1925 yılında Ceyhanımızın vefakâr insanları tarafından Türk Hava Kurumu’na hibe edilmek üzere ilk savaş uçağımız alınmış ve Türk Havacılığına hediye edilmiştir. Bu güzel davranış şehrimiz adına önemli bir hatıradır. Bu hatıranın yaşatılması adına yapılacak olan model uçağımızı bir aksilik olmazsa Cumhuriyet Meydanı’na yerleştirerek sergileyeceğiz. Çalışmalarımızı kısa sürede bitirip; uçağımızı hemşerilerimizle buluşturacağız.” Dedi.65 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
RADYOLAR
GAZETEMİZ
....
Hava Durumu
Anlık
Yarın
31° 33° 23°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam36
Toplam Ziyaret44878
FİKSTÜR
BRT